İsrail gazetesinden dikkat çeken Erdoğan analizi! “Erdoğan İsrail’e liberalizm dersi veriyor”

İsrail gazetesinden dikkat çeken Erdoğan analizi! "Erdoğan İsrail'e liberalizm dersi veriyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya siyasetinde oynadığı role daha önce de dikkat çeken İsrailli gazete, bu kez "Erdoğan İsrail’e liberalizm dersi veriyor" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Analizde insan haklarını önemsemeyen İsrail hükümeti eleştirilirken, "Erdoğan çizgiyi kendisi çekiyor ve buna izin vermiyor" denildi.

Ukrayna savaşında oynadığı arabulucu rol, NATO Zirvesi’nde attığı adımlar ve G20’deki hamleleri ile Türkiye dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Daha önce Türkiye’nin izlediği politikayı mercek altına alan İsrail merkezli Haaretz gazetesi, bu sefer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insan hakları konusundaki hassasiyetini yazdı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden birisi olan Haaretz, "Erdoğan İsrail’e liberalizm dersi veriyor" başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Zvi Bar’el imzalı analizde, insan haklarını önemsemeyen İsrail hükümeti için Erdoğan’ın açıklamalarının ders niteliğinde olduğunun altı çizildi.

Yazıda "Erdoğan aşırı milliyetçilik ile Faşizm dahil tavizsiz milliyetçilik arasındaki sınırın nerede olduğunu çok iyi biliyor" denildi. Erdoğan’ın bu çizgiyi bizzat kendisinin çizdiği ve kimsenin bu çizgiyi geçmesine izin vermediğine vurgu yapıldı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmeyi hedeflediğini belirten yazar, "Türkiye, AB’nin İnsan Hakları Mahkemesi üyesidir ve kararlarına genel olarak uymaktadır" dedi. İsrail için ise durumun bunun zıttı olduğuna dikkat çekildi. "İsrail’de uluslararası hukuk, devletin düşmanı olarak görülüyor" ifadesine yer verildi.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogramlar
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#Haber