Almanya, Türkiye-Yunanistan yakınlaşmasından memnun…

Almanya, Türkiye-Yunanistan yakınlaşmasından memnun...

Son dönemde Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan yakınlaşma, uluslararası toplumun da yakın takibinde. İki ülke arasındaki gerilimin tavan yaptığı süreçlerde arabuluculuk yaparak tansiyonu düşüren Almanya da yakınlaşmadan memnun olduğunu dile getirdi. Alman hükümeti gerekli görüldüğü takdirde iki ülkeye katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirtti.

Özellikle 6 Şubat depremlerinin ardından Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan yakınlaşma süreci devam ederken, çoğu krizde iki ülke arasında arabulucu olan Almanya da bu sıcak diyalogdan memnun.

Almanya, Türkiye ve Yunanistan’a başlattıkları yeni yakınlaşma sürecine istedikleri taktirde katkıda bulunmaya hazır olduğu mesajı verdi. Berlin’de Başbakanlık Sözcülüğü’nden Yunan Ta Nea gazetesinin sorusuna verilen cevapta, "Federal hükümet, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşma adımlarından memnuniyet duyuyor. Her iki ülke de NATO’nun önemli müttefikleri ve Almanya’nın da sıkı ortaklarıdır" denildi. Cevapta ayrıca, "Türk ile Yunan hükümetlerinin yararlı görmeleri durumunda, federal hükümet bu yakınlaşma sürecine katkıda bulunmaya hazırdır" ifadesi kullanıldı.

İki ülke donanmasını Ağustos 2020’de Doğu Akdeniz’de karşı karşıya getiren "Oruç Reis" krizinin sona ermesinde, dönemin Almanya Başbakanı Angela Merkel önemli rol oynamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i defalarca telefonla arayan Merkel’in arabuluculuk gayretleri, dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump’ın gayretleri de eklenince sonuç vermişti.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogramlar
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#Haber