Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Anket Rss Reklam Künye İletisim
Habermarmara.net - Güncel Marmara Haberleri
Eğitim Dünya Ekonomi İlçe Siyaset Sağlık Yaşam Bilim&Teknoloji Kültür&Sanat Hava Durumu Spor
ÖMER ŞAHİN

2014'TE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI NASIL OLMALI.?

31 Ocak 2013, 11:41

ÖMER ŞAHİNMahalli idareler seçimleri için takvim ilerliyor. Siyasi parti genel merkezlerinde, il ve ilçe teşkilatlarında aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Siyasi partilerin genel merkezlerinde, karar mekanizmalarında bulunanlardan seçmene ve dahası siyasetin konuşulduğu her yerde “nasıl bir belediye başkanı?” sorusu gündemin ilk konusunu oluşturuyor. Bir yandan mevcut başkanların artıları ve eksileri konuşulurken, diğer yandan da “daha iyi biri” arayışları sürüyor.

Belediye Başkanı ve belediyeler, bir şehrin gelişimi ve geleceği ile ilgili her türlü faaliyetlerin icra edildiği yetki mercileri olduğundan, birey için, toplum için ve şehrin geleceği için Belediye başkanının kim olacağı ya da kim olması gerektiği büyük önem taşımaktadır. Bazı şehirler var ki, gelişmelerini, büyümelerini, övgü ile bahsedilen, methedilen, gıpta ile anılan yöre olmalarını, göreve getirdikleri Belediye başkanının donanımına, vizyonuna, karizmasına, gayretine ve çalışmalarındaki üstün başarısına borçludur.

Belediye Başkanı bir şehrin iflahına da iflasına da sebep olabilir. Bu yüzden “nasıl bir belediye başkanı istiyoruz?, “belediye başkanının özellikleri neler olmalıdır? ve “belediye başkanından ne bekliyoruz, neler yapmalı? gibi soruların cevabının önceden bilinmesi gerekir.

Her şehrin Belediye Başkanı kıstasları, dönemsel olarak değişmekte, istekler ve ihtiyaçlar da şartlara göre belirlenmektedir. Çok değil, birkaç dönem öncesine kadar belediye başkanlarında aranan özellikler birkaç maddede toplanırdı ki, bunlar genel şehir ihtiyaçlarından öteye gitmezdi. Kaldırımlar, yollar-asfaltlar yapılsın, çöpler toplansın, sular aksın istenirdi.

Fakat, şimdiki durum biraz farklı! Kaldırımlar, taşlar, parkeler, yollar ve asfaltların ötesinde farklı istekler ve ihtiyaçlar hâsıl oldu. Maltepe için de böyle. Çağdaş dünyanın gereği modern kentleşme ihtiyaçları bunların başında gelmektedir.

Malumunuz, 2014’te ülkemizdeki bütün il, ilçe Belediye Başkanı ve belediye meclis üyeleri gibi Maltepe’de yeni 5 yıllık döneme taşıyacak olan belediye başkanı ve çoğunlukla da seçilecek olan başkana tabii olacak olan belediye meclisi üyelerini seçeceğiz.

2014 yılında yapılacak seçimlerde “Nasıl bir Belediye Başkanı?” sorusuna verilecek cevapta, aşağıdaki özellikler aranmalıdır.

Belediye Başkanı;

♦Eğitimli, akil, bilgili, donanımlı ve kültürlü olmalıdır.

♦İnsanların sevdiği, saydığı, değer verdiği ve otoritesini kabul ettiği vizyon sahibi karizmatik biri olmalıdır.

♦İnsanlarla ve şehrin diğer yetkili kişi ve kurumlarıyla barışık, sözü, nazı, hatırı sayılır ve dürüstlüğünden emin olunan karaktere sahip olmalıdır.

♦Vatanını, milletini sevmeli. Devletin ve milletin temel değerleri ile barışık olmalıdır.

♦Temsil kabiliyeti yüksek, sinmeyen, sindirilmeyen, yürekli, cesur, kendinden ve işlerinden emin, başı dik, asil bir kimse olmalıdır.

♦Halkını çok iyi tanımalı, insanları manevi ve mecazi anlamda kucaklayabilmelidir.

♦Herhangi bir grubun ya da nüfuzlu kişinin eline bakmayacak kadar kişilikli olmalıdır.

♦Eşit hizmet götürebilme sağduyusuna sahip olmalı, ayrımcılık, kayırmacılık gibi çok ucuz ve eski politikacı anlayışında olmamalıdır.

♦Güven veren, verdiği sözleri tutabilecek şahsiyete, insanlar arasında birlik beraberliği sağlayıp, birlikte hareket etme konusunda önderlik yapabilecek kişilikte olmalıdır.

Diyalog ve iletişim açısından sağır, kör, dilsiz ve ulaşılamaz değil, dertlilerin sesini duyabilecek yarasa gibi hassas kulaklara, şehrin istikbalini görebilecek şahin gibi keskin gözlere ve şehrin dertlerini üst yetkililere ulaştırıp hizmet koparabilecek dirayette ve hava gibi her an ulaşılabilir olmalıdır.

Şehrin sosyo-ekonomik rezervlerini iyi bilen ve bunları harekete geçirip, şehrin ihya olması için icraatlar ortaya koyabilecek projelere ve yeterliğe sahip olmalıdır.

Başarılı olma azim ve kararlılığı olmalıdır. İşinde otorite ve yönetimde otoriter olmalıdır.

■ Bütün icraatlarında şeffaf ve katılımcı bir anlayışa sahip olmalıdır.

Şehrin muhtelif sorunları için bu şunun işi öteki onun işi tarzında başarısız bir kişi vasfında değil, şehrin tüm sorunlarını bilip, bilmediği diğer sorunları da araştırıp, onları sorun olarak kabul edip, çözüme kavuşturmak için ilgili makam ve teşkilatları harekete geçirebilme kabiliyetinde olmalıdır.

●Rutin belediyecilik hizmetleriyle övünmektense, kent ruhunu ayakta tutmaya yarayacak tarihi dokuyu koruyarak kültürel mirası ortaya çıkarmaya yönelik icraatlarda bulunmalıdır.

●Şehrin, Türkiye'nin parlayan yıldızı olması için alt ve üst yapı çalışmalarıyla kentsel dönüşümü gerçekleştirmelidir.

●İcraatlarıyla marka şehir değeri oluşturmalıdır.

Bütün bu özellikleri taşıyan insan var mı dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Nerede bu özellikleri taşıyacak adaylar demeyin. İstenirse, Maltepe ilçesi içinden bunları bulup çıkarır. Bu cihette ihtilaf yok, itilaf var. Yeter ki, Maltepe’yi düşünelim.

Biz, seçmen olarak, gelecekteki Maltepe adına vereceğimiz oylardan sorumluyuz ama siyasi partiler de belirleyecekleri adaylardan sorumlular. ''Biz odun koyalım, bunlar seçer'' repliği eski Türk filmlerinde kaldı. Siz siyasi partiler olarak  bize ekmek verin, biz seçmen olarak size köfte verelim. Bir şey vermezseniz ya da bir şeyleri bize diretirseniz işiniz zora girer onu bilin...

 SAYGILARIMLA.

 NOT: Bir sonraki yazımızda Ak Parti, CHP ve MHP Maltepe belediye başkan aday adaylarının kimler olabileceği ve Belediye başkanı olma kriterlerine sahip olup olamadıkları ve neden Belediye başkanı olmak istediklerine dair yazımızı paylaşacağım.

 

Bu haber 8426 defa okunmuştur.

PINAR ELDEM PINAR ELDEM
Cehenneme Girecek Adamın Nesini Çekemezsin!
AV.ŞUAYİP İÇLİ AV.ŞUAYİP İÇLİ
PATLAMANIN HEDEFİ;TOPLUMSAL PATLAMA
GÖLGE ADAM GÖLGE ADAM
CUMHURBAŞKANINI TBMM'Mİ YOKSA HALK MI.? SEÇİYOR.
ÖMER ŞAHİN ÖMER ŞAHİN
Hani Ak Parti Hatalarından Ders Çıkarmıştı.?
ALİ İHSAN TURAN ALİ İHSAN TURAN
TÜRKİYE DÜNYADA BİR GÜNEŞ GİBİ AÇACAK
AV.NEJAT TARHAN AV.NEJAT TARHAN
KUŞATMA YARILMIŞTIR

ANKET

Türkiye sizce dış güçlerin kontrolünde mi?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU


Tüm videolar

  EKMEK İSRAFINA SON
 

EKMEK İSRAFINA SON

İzlenme:4030

   
  EKMEĞİNİZİ İSRAF ETMEYİN
 

EKMEĞİNİZİ İSRAF ETM

İzlenme:3838

   
  MALTEPE SAHİL DOLGU ALANINA NELER YAPILACAK
 

MALTEPE SAHİL DOLGU

İzlenme:5074

   
  İBB MECLİS ÜYESİ ÖMER LÜTFÜ SOMUN'UN MECLİS KONUŞMASI
 

İBB MECLİS ÜYESİ ÖME

İzlenme:5208

   

Tüm fotoğraflar

  Cinselliğin doğal ilaçları...
 

Cinselliğin doğal il

İzlenme:10566

   
  Yorgunluğa karşı beslenme tüyoları
 

Yorgunluğa karşı bes

İzlenme:9074

   
  Sağlıkla Kilo verdiren Diyet
 

Sağlıkla Kilo verdir

İzlenme:6640

   
  Güzellik uykusu Nasıl olur.
 

Güzellik uykusu Nası

İzlenme:9040

   

Habermarmara.net - Güncel Marmara Haberleri
Tüm hakları saklıdır.